Što je devizni račun
Devizni račun
Uzimajući u obzir globalizaciju te ekonomsku međuovisnost svih država svijeta u današnje vrijeme, jasno je da i što se tiče novčanih transakcija postoji potreba da se isplate odnosno uplate mogu vršiti u drugim valutama odnosno da se otvori devizni račun. Iako je pravno gledano za sve poslove na području određene države potrebno koristiti valutu koja je u službenoj uporabi, nerijetko je slučaj da će određena plaćanja biti izvršena u nekoj drugoj, stranoj valuti. Iako postoje instrumenti da se novčani iznosi za određene ugovorne obveze vežu za vrijednost neke strane valute korištenjem valutne klauzule, sama transakcija odnosno prijenos vršit će se u domaćoj valuti. Međutim, s obzirom da je nekada potrebno radi olakšavanja pravnog prometa bilo da se radi o pravnom poslu ili npr. nasljeđivanju i novčanim primicima iz inozemstva, primiti na devizni račun sredstva u stranoj valuti, građanima je preko kreditnih institucija tj. banaka omogućeno otvaranje deviznog računa i to jednostavnim ugovaranjem te usluge u bilo kojoj podružnici banke.
Devizni račun – kako raspolagati sredstvima na računu?
U slučaju priljeva novčanih sredstava u stranoj valuti otvaranje računa jednostavno je ugovoriti u svim poslovnicama određenih banaka te se u većini slučajeva devizni račun veže za postojeći tekući račun određenog klijenta. Na taj način klijentu je omogućeno jednostavno prebacivanje novčanih sredstava s računa na račun i to direktno u poslovnici ili pak putem trajnog naloga i internet bankarstva. Sredstva na deviznom računu lako su dostupna klijentu te s njima može vršiti kupovinu, vršiti doznake u inozemstvo te podizati novac na bankomatima. U navedenim slučajevima vršit će se konverzija prema tečaju banke pa je stoga potrebno postupati s oprezom i dobro proučiti uvjete banke kako ne bi došlo do iznenadnih gubitaka prilikom konverzije. Osnovna svrha za koju se otvara ova vrsta računa (iako to ponajviše ovisi o željama samog klijenta) je mogućnost priljeva novčanih sredstava iz inozemstva. Tako npr. ako ostvarujete uvjete za američku imovinu, ona vam može biti isplaćena na devizni račun otvoren u hrvatskoj banci.
Kako otvoriti devizni račun?
Kao što smo to već naveli, devizni račun lako je ugovoriti u bilo kojoj poslovnici banke i on se uobičajeno veže za otvoren tekući transakcijski račun klijenta. Isti se može ugovoriti za razne svrhe te se mogu s njega vršiti uplate i isplate kao npr. ugovaranje isplate trajnim nalogom kada su u slučaju krediti. Za otvaranje deviznog računa potrebno je ispuniti zahtjev na formularu banke te potpisati ugovor o otvaranju računa te dati sve potrebne privole za obradu osobnih podataka klijenta. Većina banaka omogućava ugovaranje ove usluge i preko internet bankarstva odnosno mobilne aplikacije pa ponekad nije niti potreban odlazak u poslovnicu radi otvaranja deviznog računa. U svakom slučaju, prije potpisivanja ugovora potrebno je dobro pročitati ugovorne odredbe kako bi se razumjele obveze koje se potpisom ugovora preuzimaju te svakako obratiti pozornost na naknadu koju određena banka naplaćuje kada je u pitanju devizni račun. Zaključno, možemo naglasiti da je glavna razlika, ali i osnovna svrha deviznog računa, posjedovanje strane valute na računu u banci.
Zašto odabrati Ferratum kredite i pozajmice?
Sigurnost
Transparentnost
Diskretnost
Česta pitanja korisnika
Kako otplaćujem kredit?
Što je Ferratum brzi kredit?
Ferratum brzi kredit je naziv za online uslugu zajma novca. Krediti od Ferratuma poznati su po brzoj isplati i jednostavnim uvjetima za dobivanje kredita.
Kako se prijaviti za Ferratum kredit
Tko sve može dobiti Ferratum kredit?
Poruke zadovoljnih korisnika
“Trebao sam brzo novac i jedino je Ferratum stao iza mene. To mi je bio spas u zadnji čas. ” Josip B.