Kako otvoriti račun u inozemstvu?
Račun u inozemstvu
Bilo da se radi o boljim uvjetima kod određene banke ili je račun u inozemstvu potreban u svrhu lakšeg obavljanja plaćanja i ili radi lakšeg poslovanja u inozemstvu, moguće je otvoriti inozemni račun. Štoviše, s obzirom da se Republika Hrvatska nalazi u Europskoj uniji te je od nedavno službena valuta euro, otvaranje računa nikada nije bilo lakše. Naime, svaki građanin EU ima pravo na otvaranje osnovnog bankovnog računa i to u svojoj matičnoj državi odnosno u onoj u kojoj se nastanio, ali i u bilo kojoj drugoj državi članici. Dakle, jedini uvjet je da osoba zakonito boravi na području EU te u slučaju ispunjenja tog uvjeta, banka nema pravo odbiti zahtjev za otvaranjem računa. Naravno, u u potonjem slučaju postoje određene iznimke, a one su ponajprije vezane za propise vezane uz sprječavanje pranja novca i sprječavanje financiranja terorizma. Također, postojanje drugog računa u istoj zemlji također može predstavljati prepreku te se kao dodatan uvjet u pojedinim državama zahtijeva postojanje interesa za otvaranjem računa koji se mora i dokazati određenom dokumentacijom.
Što podrazumijeva osnovni račun u inozemstvu?
Pod pojmom osnovnog računa podrazumijeva se račun koji služi za svakodnevne standardne transakcije tj. za primanje uplata i vršenje plaćanja, za polaganje depozita te podizanje gotovine. Uz navedeni račun veže se i platna kartica koja će se koristiti na bankomatima ili prilikom internet trgovine. Također, pod uslugama koja bi banka trebala pružiti uz otvaranje računa je internet bankarstvo, a pojedine banke mogu ponuditi i dodatne usluge kao što su krediti. Potrebno je imati na umu da će za otvorene račune biti potrebno plaćati i određenu naknadu. Kako bi ste saznali kolike su točno naknade, svakako je uputno prije otvaranja računa zatražit od banke informacije o naknadama i uslugama kako bi ste donijeli informiranu i pravilnu odluku. Dovoljno je zatražiti “informativni dokument o naknadama”. Štoviše, opreza radi, nakon ugovaranja usluge poželjno je zatražiti izvješće banke o naplaćenim naknadama barem jednom godišnje. Sama administracija vrlo je jednostavna, a s obzirom da će nakon postavljanja zahtjeva za otvaranjem računa banka obaviti većinu posla.
Inozemni račun i sigurnost
U slučaju otvaranja osobnog računa u jednoj od državi članica EU, banka ne smije odbiti takav zahtjev ako osoba zakonito boravi na području EU. Što se pak tiče same sigurnosti kada su u pitanju računi otvoreni unutar EU, sukladno propisima donesenim na razini EU, bankovni račun je zaštićen (bilo da se radi o štednom i/ili tekućem računu) i u slučaju propasti banke i to u iznosu do 100.000,00 (sto tisuća) eura. To se odnosi na za jednu osobu i jednu banku ( dakle, ako imate više računa u istoj banci svi oni zajedno su pokriveni do tog iznosa). U predmetnom članku obuhvatili smo otvaranje računa unutar EU. Međutim, postoji mogućnost otvaranja inozemnog računa i u trećim zemljama odnosno onima koje nisu države članice. Međutim, tada uvjeti otvaranja prije svega ovise o propisima države u kojoj se račun otvara, ali i o međunarodnim bilateralnim ugovorima koje je vaša matična država sklopila s trećom državom u kojoj želite otvoriti račune.